Co to jest feminizm? Ktoś nazwał się feministką, a Ty nie masz pojęcia co to oznacza? Dowiedz się co to jest feminizm i kiedy miał on swój początek. Może okaże się, że sama znajdujesz się w gronie feministek?
Do tej pory feminizm jest rozumiany na wiele sposobów. Warto znać to pojęcie, gdyż jest ono niezwykle ważne w naszych czasach. Co to jest feminizm i jaka jest jego historia? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi niżej.
Co to jest feminizm?
Nazwa feminizm pochodzi od łacińskiego słowa femina, które oznacza kobietę. Feminizm to ruch, który działa w społeczeństwie, w polityce, ale również ma on charakter intelektualny i kulturowy. Główną myślą ruchu jest walka o równouprawnienie kobiet, ale nie tylko… jest to walka o równouprawnienie dla ludzi niezależnie od ich koloru, od ich narodowości, od ich seksualności. Często słyszy się, że feminizm jest ruchem przeciwko mężczyznom i, że feministki nienawidzą mężczyzn – jest to nieprawda i mam nadzieję, że będziecie o tym pamiętać.
Osoba, która wyznaje feminizm, nazywa się feministką. Na świecie często mylnie myśli się, że feministka może być tylko kobietą. Otóż prawdą jest, że nazwać się w ten sposób może każdy komu bliska jest walka o równouprawnienie i sprawiedliwość między ludźmi.
Co to jest feminizm i jaka jest jego historia?
Feminizm ma swój początek od czasów, kiedy to sufrażystki walczyły o sprawiedliwość dla kobiet w latach 1840-1920. Kobiety w tych czasach nie miały za wielu przywilejów. Dlatego ruch sufrażystek walczył o lepsze usytuowanie ich w sekcji gospodarczej, ekonomicznej. Działaczki uzyskały doskonałe rezultaty, gdyż udało się im uzyskać prawa wyborcze. Pierwszym krajem, który przyznał kobietom prawa wyborcze była Nowa Zelandia. Jeśli jesteś zainteresowana historią praw wyborczych w Polsce, to zapraszam Cię do tego wpisu: Historia praw wyborczych kobiet na świecie i w Polsce.
W kolejnych latach ruch feministek był bardzo widoczny w Stanach Zjednoczonych i w niektórych krajach Europy Zachodniej. Wówczas walczyło się o sprawiedliwe traktowanie kobiet na rynku pracy oraz o prawa do aborcji. W następnych latach pojawił się postfeminizm, który głosił, że kobiety osiągnęły już, to co zamierzały i ruch obecnie im szkodzi.
Od 1980 roku feministki walczyły z postfeminizmem. Kobiety chciały aby ruch feminizmu wzrósł na sile. Wtedy skupiano się na kwestiach religijnych, ekonomicznych, na podziałach rasowych i na narodowości.
Od czasów, kiedy media społecznościowe istnieją pośród nas ruch feministyczny znowu zaczął prężnie działać. W internecie bowiem teraz feministki zajmują się przede wszystkim sprzeciwem wobec molestowania i gwałcenia oraz sprzeciwem wobec przemocy.
Co to jest feminizm – podsumowanie
Feminizm to walka o równość i sprawiedliwość na świecie. Kobiety od dawna walczyły o to, aby być traktowane na równi z mężczyznami. Dzięki nim aktualnie możemy pójść i zdecydować na kogo chcemy zagłosować w wyborach, możemy pracować i same się utrzymywać, możemy korzystać z urlopu macierzyńskiego. Nie sposób wymienić tu wszystkich zasług, które mamy właśnie dzięki ruchu feminizmu. Dlatego warto szerzyć to pojęcie i walczyć o sprawiedliwość, bo “człowiek, człowiekowi równy”.