Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Pielęgnacja tatuaży – jak odpowiednio zadbać o tatuaż?

7 kwietnia 2022 pielęgnacja tatuaży

Pielęgnacja tatuaży – czy wiesz, że na wytrzymałość tatuaży ogromny wpływ ma, to jak o niego dbamy? Poznaj sposoby pielęgnacji tatuaży, ab y długo cieszyć się pięknym wzorem na swojej skórze.

pielęgnacja tatuaży

W obecnych czasach tatuaże stają się bardzo modne. Poprzez wstrzykiwanie tuszu w skórę można wyrazić siebie, to kim jesteśmy lub po prostu udekorować swoje ciało. Należy pamiętać o tym, aby odpowiednio dbać o sztukę na naszym ciele już przed wykonaniem zabiegu!

Co robić przed wykonaniem tatuażu?

Mało osób wie, że na tatuowanie warto zacząć przygotowania już tydzień przed zabiegiem. Zatem co warto robić? Zaleca się spożywanie ok. 2 litrów wody dziennie, aby organizm był dobrze nawodniony. Jeśli chodzi o płyny, to zdecydowanie powinno odstawić się alkohol, gdyż może on wydłużać później proces gojenia się tatuażu. Pielęgnacja ciała poprzez smarowanie go kremem nawilżającym, może pomóc w lepszym przyjęciu tuszu przez skórę. Dlatego warto smarować kremem miejsce, w którym planuje się wykonanie tatuażu.

Dzień przed zabiegiem zaopatrz się w maszynkę i ogól owłosienie znajdujące się w miejscu przyszłego tatuażu oraz pamiętaj o dobrej dawce snu tego dnia. Zmęczenie może sprawić, że będziesz bardziej odczuwać ból podczas tatuowania.

Pielęgnacja tatuaży – pierwszy tydzień

Tatuowanie to wstrzykiwanie obcej substancji pod skórę, dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, aby nie wdała się żadna infekcja oraz, aby rana dobrze się zagoiła. W kolejnych punktach przedstawiam pielęgnację tatuaży zaraz po zabiegu:

  1. Po zrobieniu tatuażu, tatuator dezynfekuje ranę oraz nakłada folię, którą nazywa się drugą skórą. Nazwa wynika z tego, że materiał bardzo dobrze przylega do skóry. Folia jest wodoodporna, więc bez problemu można w niej się umyć. Ważne jest, to, że ten rodzaj zabezpieczenia należy nosić przez 24-48 godzin od zrobienia tatuażu.
  2. Po 24-48 godzinach można zdjąć folię. Powinno się to robić powoli i delikatnie pod wodą, np. biorąc prysznic.
  3. Kolejnym krokiem jest przemycie tatuażu letnią wodą przy użyciu specjalistycznego żelu. Jeśli chodzi o rodzaj żelu, to najlepiej zapytać tatuatora, który odpowiednio dobierze preparat pod osobę. 
  4. Wycierając ciało nie można używać ręcznika materiałowego do suszenia skóry na ranie. Najlepiej do tego użyć ręcznika papierowego, który należy delikatnie przykładać do skóry, a nie trzeć.
  5. Następnie na ranę trzeba nałożyć krem nawilżający, który złagodzi podrażnienie skóry i przyśpieszy proces gojenia. Poradę dotyczącą doboru kremu również można uzyskać u tatuażysty.
  6. Należy pamiętać, aby przemywać co 2-3 godziny ranę oraz nakładać na nią krem.
  7. Kładąc się do łóżka należy zadbać o założenie świeżej pościeli. W ten sposób unika się bakterii, które mogłyby wdać się do naszej rany.
  8. Powinno nosić się luźne ubranie z naturalnych dzianin.
  9. Zaleca się odstawienie alkoholu na czas regeneracji, gdyż spowalnia on proces gojenia.
  10. Należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i o dobrą regenerację poprzez sen.
  11. Nie należy wystawiać tatuażu na słońce!

Pielęgnacja tatuaży – kolejne dni

W kolejne dni rana może zacząć swędzieć. Pod żadnym pozorem nie należy jej drapać! Swędzenie oznacza, że rana się goi i nie jest to nic złego. 

Do dwóch tygodni w ogóle nie powinno się wystawiać tatuażu na światło słoneczne. 

Gdy tatuaż całkowicie się zagoi nie można zapomnieć o jego dalszej pielęgnacji. Zdecydowanie nie zaleca się wystawianie go na słońce bez nałożenia filtrów przeciwsłonecznych. Aby tatuaż długo wyglądał atrakcyjnie należy dobrze nawilżać miejsce, w którym został on zrobiony. Można to robić przy używaniu kremów nawilżających, np. z Nivea’i.

Pielęgnacja tatuaży – podsumowanie

Pamiętaj, aby przed wykonaniem tatuaży dobrze poznać cały proces przygotowania i regeneracji po zabiegu. Tatuażysta powinien zapoznać Cię z całym przebiegiem tatuowania i późniejszą regeneracją.

Redakcja ratujmykobiety.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Proste techniki medytacji dla początkujących
Znaczenie ruchu fizycznego w codziennym życiu: Jak znaleźć czas na aktywność
Savoir-vivre we współczesnym świecie: Jak być lepiej zorganizowanym

Jesteś zainteresowany reklamą?