Co to są kompetencje? Czytasz ogłoszenia o pracę i nie wiesz co oznaczają umiejętności twarde i miękkie zawarte w ogłoszeniu? Dowiedz się co to są kompetencje i poznaj ich rodzaje.
Terminy kompetencje miękkie i twarde powtarzają się w ogłoszeniach o pracę a Ty nie wiesz czym one są? Spokojnie, dziś się dowiesz! Najpierw jednak zacznijmy od samej definicji kompetencji…
Definicja
Kompetencje, to zasięg wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia danej osoby. Osobą kompetentną nazywamy kogoś kto posiada daną wiedzę i umiejętności w danym temacie, np. osobą kompetentną może być kardiolog, który przez lata nauki, stażu i specjalizacji zdobył doświadczenie i wiedzę, aby np. zoperować serce. Wyróżniamy kompetencje twarde oraz kompetencje miękkie.
Kompetencje miękkie
Czym są umiejętności miękkie? Kompetencje miękkie to te, których nie można zmierzyć. Są to uzdolnienia interpersonalne i osobiste, cechy charakteru człowieka, które towarzyszą mu w działaniu w społeczeństwie, pracy. Trudno je ocenić gołym okiem, zazwyczaj potrzeba czasu i poznania drugiej osoby, aby móc powiedzieć jakie umiejętności miękkie ona posiada. Poniżej dla większego rozjaśnienia definicji tych kompetencji zamieszczam jej przykłady:
- duża kreatywność,
- logiczne myślenie,
- wysoka kultura osobista,
- uzdolnienia perswazyjne,
- chęć do rozwoju,
- dobra organizacja pracy
- empatia,
- asertywność.
Kompetencje twarde
Kompetencjami twardymi nazywamy wiedzę merytoryczną danej osoby. Bardzo łatwo dowiedzieć się czy podana umiejętność twarda w CV jest prawdą czy też kłamstwem. Jeśli, np. ubiegasz się o pracę w przedszkolu, to musisz przedstawić papier z ukończenia studiów pedagogicznych potencjalnemu pracodawcy. Umiejętności twarde można zdobywać na wszelkiego rodzaju kursach i szkoleniach, które wzbogacają dane umiejętności pożądane na danym stanowisku w pracy. Poniżej kilka przykładów dla rozjaśnienia definicji:
- wiedza z zakresu Social Media,
- wiedza na temat języka programowania Python,
- znajomość języka angielskiego na poziomie B2,
- dobra znajomość Figmy,
- dobra znajomość Excela,
- znajomość obsługi kasy fiskalnej.
Jak rozwijać umiejętności miękkie i twarde?
Aby rozwinąć umiejętności twarde trzeba uczestniczyć w kursach, praktykach i szkoleniach na dany temat. Należy pamiętać również o tym, że trzeba stale podtrzymywać i rozwijać posiadane już kompetencje, wtedy też można szybciej osiągnąć sukces zawodowy.
Aby rozwinąć kompetencje miękkie należy analizować swoje zachowania pośród społeczeństwa, spędzać czas z ludźmi i praktykować. Dla niektórych osób, szczególnie introwertyków, zdobycie pewnych kompetencji miękkich może być ciężkie przez ich wstydliwość. Wtedy należy się przełamać i spróbować odważyć, a po czasie spędzanie czasu z innymi ludźmi i badanie swoich zachowań, będzie dla was czymś swobodnym.
Warto też poszerzać wiedzę na temat umiejętności miękkich czytając książki, słuchając podcastów i poprzez wzięcie udziału w szkoleniach z tego zakresu.