Strona główna
Praca
Tutaj jesteś

Jak się przebranżowić w XXI wieku?

7 kwietnia 2022 jak się przebranżowić

Twoja dotychczasowa praca nie sprawia Ci już radości? Chciałbyś spróbować swoich sił w innej branży? Dowiedz się, jak się przebranżowić i znowu czerpać radość ze swojej pracy.

Niestety wiele osób nie jest zadowolonych ze swojego życia zawodowego. Większość boi się poszukać możliwości w innej branży. Dowiedz się co możesz zrobić, aby w dobry sposób się przebranżowić. 

Jak się przebranżowić – jak określić czy potrzebuje zmian?

Jak dostrzec to, że nasze dotychczasowe życie zawodowe nie jest dla nas zadowalające? Występuje kilka sygnałów, które mogą nas ostrzec, że coś jest nie tak. Takimi znakami są, np.:

  • Pojawiające się uczucie niewykorzystanego talentu – jeśli czujesz, że stać Cię na więcej, Twoje zalety nie są wykorzystywane i chcesz się bardziej rozwijać, a nie masz takiej możliwości, możesz zacząć mieć przeczucie marnowania własnego talentu.
  • Brak radości i motywacji do pracy – gdy zmuszasz się, żeby wstać do pracy i idziesz tam z niechęcią.
  • Brak satysfakcji z wynagrodzenia – wypłata nie spełnia Twoich oczekiwań i nie pozwala Ci na realizowanie celów poza życiem zawodowym.
  • Myślisz, że nie możesz już nic więcej osiągnąć poza aktualnym stanowiskiem – jest to dla Ciebie demotywujące, sprawia, że nie przykładasz się do swoich zadań w pracy.

Podejmij przemyślane decyzje

Pamiętaj, aby nie podejmować pochopnie decyzji. Nie rzucaj od razu dotychczasowej pracy! Jeśli zastanawiasz się nad spróbowaniem swoich sił w innej branży, wykonaj dokładny research. Wypisz wszystkie swoje kompetencje i sprawdź czy mają powiązania z wybranym przez Ciebie zawodem. Zapoznaj się z informacjami o wybranej pracy i o wynagrodzeniu. Jeśli znasz kogoś kto pracuje w tym zawodzie, to skontaktuj się z tą osobą i poproś ją o opis wykonywanego zawodu oraz o informacje o jego wadach i zaletach. Poznaj wybraną branżę od środka – udaj się na praktyki lub staż, który pokaże Ci jak wygląda codzienne życie na danym stanowisku.

Jak się przebranżowić – nauka zawodu

Uczestniczenie w kursach bądź szkoleniach przy przebranżowieniu jest bardzo ważne. Dzięki zdobytej wiedzy na spotkaniach zdobędziesz umiejętności, które pomogą Ci w zmianie pracy. Sposobów na naukę zawodu, jest wiele, m.in.:

  • szkolenia i kursy – płatne bądź bezpłatne; kończąc uzyskuje się certyfikat
  • studia zaoczne
  • praktyki/staż podjęty w firmie z branży
  • szkoły policealne

Jak się przebranżowić – przeszkody

Przeszkodą w przebranżowieniu najczęściej okazują się granice osoby chcącej tego dokonać. Niestety często strach przed porażką potrafi sprawić, że porzucamy nasze marzenia zawodowe. Trzeba z tym walczyć! Odwaga i pewność siebie jest potrzebna, ale nie tylko te cechy charakteru przydadzą się przy przebranżowieniu. Pamiętaj również o wytrzymałości, cierpliwości oraz chęci do nauki!

Redakcja ratujmykobiety.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

jak się przebranżowić
motywacja do pracy
Co to są kompetencje?

Jesteś zainteresowany reklamą?